...

Дните след откриването

Какво се случва първите дни след откриването на Панагюрското съкровище?

На 8 декември 1949 г. братята Дейкови откриват Панагюрското съкровище, докато копаели за глина в местната тухларна. Веднага след откриването му, то е предадено на Околийския народен съвет в Панагюрище. Първите дни след откриването на Панагюрското съкровище са ключови, защото точно те определят пътят по който ще се развива тази така приятна история…

Начални измервания и първият документ за Панагюрското съкровище

Петър Горбанов, който работил като музеен уредник в гр. Панагюрище по това време, пръв датира съкровището към 400 г. пр. Хр. и, с участието на златари от града, измерва общото му тегло – около 7500 грама. В резултат е създаден първият документ, в който се посочва теглото на Панагюрското златно съкровище към датата на откриването му.

Фигура 1.1 – Известието изпратено на 10.12.1949г. от Околийския народен съвет – гр. Панагюрище до министерството – Отдел старини.

Първа публична изложба на Панагюрското съкровище

За кратък период от време съкровището е изложено в дървена витрина пред старата хавлиена фабрика в центъра на града, пазено от един милиционер. То веднага става обект на огромен интерес.

Интересът към Панагюрското съкровище

На 09.12.1949 г. областният управител на гр. Пловдив нарежда съкровището да бъде транспортирано до гр. Пловдив. Поради известна недооценка на значимостта на находката от страна на властите, то отпътува с влак, без никаква охрана и без мерки за сигурност. Градската управа на Панагюрище изпраща на по-късен етап след отпътуването кола, която да застигне влака, за да може да се качи охрана, което се случва на гара Смилец.

Официални научни изследвания и признание

След пристигането в Пловдивския археологически музей започват първите научни анализи и описания на съкровището. Скоро след това то е прехвърлено в София, където специалисти от Националния археологически музей провеждат задълбочени изследвания. Потвърдено е, че съкровището е тракийско, датиращо от IV–III в. пр. Хр.

Паричната награда, която е била изплатена на откривателите

Държавата изплаща на откривателите парична награда, която те разделят помежду си. Днес Панагюрското съкровище е признато за едно от най-ценните тракийски съкровища в света и символ на българското културно наследство.


Значение на Панагюрското съкровище

Днес Панагюрското съкровище е признато за едно от най-ценните тракийски съкровища в света и е символ на българското културно наследство. Изработено от чисто злато, Панагюрското съкровище се състои от девет съда, които се отличават с изключително богата украса, свързана с тракийската култура.

То продължава да предизвиква огромен интерес както сред учените, така и сред широката аудитория. Панагюрското съкровище е повод за гордост.

Медия

Авторски материал – д-р Павел Цветанков

Виж Повече

8 декември 1949г. Панагюрище

You cannot copy content of this page

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.