...

Анализ на артефактите (2-ра част)

Анализ на съдовете от Панагюрското съкровище (Втора част)

В първа част направихме анализ на ритоните с форма на животинска глава, разглеждайки тяхната майсторска изработка и връзката им с тракийската култура. Тези артефакти разкриват не само изключителното ниво на тракийското златарство, но и важни аспекти от вярванията на древните траки. Важно е да се отбележи, че детайлният анализ на съдовете от Панагюрското съкровище ни помага да разберем тяхното значение, предназначение и исторически контекст. В тази втора част на Анализ на съдовете от Панагюрското съкровище ще продължим с разглеждането на други важни съдове, включително тези с форма на животинско протоме и ритоните с форма на глава на амазонка.

Ритони с форма на животинско протоме

Четвърти ритон

Този ритон се различава по форма от предходните три. Въпреки това, устието му също има перваз, украсен с перлен орнамент отгоре и яйцевидни орнаменти от външната страна. Под перваза, шийката е декорирана с релефни изображения. За разлика от другите ритони, долната част на този не завършва с глава на животно, а с предна част на тяло (протоме) на козел. Детайлите около муцуната, носа и очите са прецизно изобразени. Интересно е, че гладката муцуна контрастира с обраслите в дълги косми брада, чело и шия. Също така, козината по предните крака е оформена като кичури, наподобяващи извити пламъци.

В предната част на гърдите има издатък с отвор за изтичане на течност. Рогата на козела са дълги и извити назад. Въпреки че ритонът е по-висок и няма дръжка, той може удобно да се държи през тялото, което позволява различна композиция на релефните изображения по шийката. Подобно на предишните ритони, върху нея са изобразени четири божества.

Например, към протомето гледа изображението на Хера, седнала на трон. От едната страна на Хера се намира Артемида, а от другата – Аполон. Освен тях, между тях, на задната страна на ритона, е богинята на победата Нике. Фигурите на Артемида, Аполон и Нике са показани в движение, като най-силно това се усеща при Нике. Важно е да се отбележи, че имената на боговете са изписани с пунктир до техните изображения.

RythonFour

Ритони с форма на глава на амазонка

Другата група съдове от Панагюрското съкровище включва три кани с форма на женска глава, които имат сходна конструкция. Те са с устие, украсено с перли отгоре и яйцевидни орнаменти отстрани. Всяка от каните има четириръбеста дръжка, завършваща с фигура на крилат сфинкс с дълга, извита опашка. Телата на тези кани имат формата на женска глава, чието дъно е разширено. За разлика от ритоните, тези кани имат специален отвор за пиене, поставен в медальон с изображение на лъвска глава. Отворът е разположен в устата на лъва, което показва, че каните са използвани като ритони.

Пети ритон


Шийката на този съд е отделена от тялото с пояс от яйцевидни орнаменти, подобни на тези по устието. Основната част на ритона представлява женска глава. Косата е представена с успоредни, леко извити линии, обвита с тънко було. Разширената шия, която образува дъното, е украсена с гердан от малки релефни мъниста и висулки с форма на листа. В средата е поставена лъвска глава с отвор за пиене. Дръжката, оформена като крилат сфинкс, е изработена с изключителни детайли, като всяко перо е прецизно изработено. Особеното тук е, че двете крила не са идентични. Долният край на дръжката завършва с растителен орнамент.

RhytonFive

Шести ритон


Този ритон е подобен на петия, но с разлики в украсата. Например, герданът на женската глава има два реда листа между мънистата, докато при петия ритон е само един. Ушите на сфинкса са украсени с обеци.

RhytonSix

Седми ритон


Този ритон е от същия тип като петия и шестия, но липсва шийка, която да отделя горната част на съда от основната. Главата на жената не е покрита с було, а е обградена с къдрави кичури коса. Отстрани на шлема има два големи грифона, изработени с големи детайли – зъбите се виждат в клюновете им, а краката и ноктите им са прецизно представени. Крилата им са оформени от малки полукръгли пера отпред и дълги пера отзад. Опашките им се спускат под крилата и се извиват декоративно около растителния орнамент под дръжката.

RhytonSeven

Тези ритони показват, че изображението представлява амазонка, което е видно при третия ритон – женска глава с фантастичен шлем.

Литература

Венедиков, Иван. Панагюрското златно съкровище. София, Издателство “Български художник”

Медия

Авторски материал – д-р Павел Цветанков

Виж Повече

Анализ на артефактите (1-ва част)

Анализ на артефактите (3-та част)

You cannot copy content of this page

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.