...

Разлика в теглото на Панагюрското съкровище

Разликата в теглото на Панагюрското съкровище през годините

И така… Разлика в теглото на Панагюрското съкровище през годините е тема, която буди много въпроси и предизвиква голям интерес сред изследователите и обществеността. Тази разлика е тясно свързана с незаконното му придобиване и начините, по които е документирано съкровището в официалните регистри. В тази част ще разгледаме как теглото на Панагюрското съкровище се е променяло с времето и как тези промени са били отразени в документацията.

Първоначални измервания на Панагюрското съкровище

Според първоначалните данни от измерването на Панагюрското съкровище веднага след откриването му на 8 декември 1949 г., теглото му е било 7,500 грама. Измерването е извършено от тогавашния уредник на Панагюрския музей Петър Горбанов, завършил археология във Виена. Той пръв датира съкровището около 400г. пр. Хр. Отново той е човекът който издава първият документ на съкровището с общото му тегло. Важно е да се отбележи, че съкровището е било измито няколко пъти преди първото му измерване.

Как незаконното придобиване влияе на измерванията

На 29 декември 1949 г. съкровището е регистрирано незаконно в Народния археологически музей в Пловдив. Не като колекция, а като отделни предмети, всеки със собствен инвентарен номер – от №3196 до №3204. Не е отбелязано как е придобито от музея, няма приемо-предавателен протокол. След това вписване на съкровище в Народния археологически музей, Пловдив, то бива измерено. От 6166,50g, и така до 2013г – когато е измерено – 6192,70g.

Table of weights

(Таблица с различните измервания през годините)

При поредното напускане на пределите на Република България се установява, че Панагюрското златно съкровище отново има ново общо тегло. Това е особено любопитно, тъй като в периода между 2011 и 2015 г. не са извършвани консервационно-реставрационни намеси. Потвърждение за това има в писмо от Националния исторически музей в София.“

Тази разлика в теглото на Панагюрското съкровище е само част от историята му. Неговото незаконно придобиване и последващото измерване през годините предизвиква още повече въпроси относно истинската му стойност и състояние.

Панагюрското съкровище в Париж-Лувър

В документацията за изложбата в Париж-Лувър през 2015 г., озаглавена „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“, е посочено ново тегло на предметите от съкровището – 6158,83 г.

Най-фрапиращ е тотала. Там теглото на съкровището се разминава с 1307,3 грама между първото и измерването от 2012г. , между първото и последното е 1341,17, а максималната разлика е 1520,5 грама.

Прави впечатление, че е в минус. Любопитен детайл е, че при вписването на Съкровището в Държавния музеен фонд са нанесени ръчно корекции в теглото на предметите без заверка. Под черта изрично е уточнено, че е «незнайно кога и от кого».

Незаконното придобиване на Панагюрското съкровище

При вписването на Съкровището във всички държавни регистри и при представянето му пред публика перманентно не се споменава датата на откриване на панагюрското злато, точното място, начинът на придобиване от държавата и имената на откривателите му. Това са задължителни атрибути в описите на научните архиви на музеите, но липсват. При изложбите в чужбина се подчертава, че Панагюрското съкровище е археологическа ценност, т.е. намерена от археолози при археологически разкопки.
Тази лъжа отново и отново се тиражира, дори и в името на изложбата през 2015г. с участието на Панагюрското златно съкровище в Лувъра.

Изброявайки данните само за общото тегло, променящо се през годините, следва изводът, че се случва нещо нередно. Дали е грешка при измерванията или още не може да бъде измито както трябва, с това може само да се оправдаваме.

Литература

„Панагюрско златно съкровище“ – д-р Павел Иванов Цветанков

Медия

„Панагюрско златно съкровище“ – д-р Павел Иванов Цветанков

Авторски материал – д-р Павел Цветанков

Виж Повече

Дните след откриването

You cannot copy content of this page

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.